Halı Yıkama da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazar zibarte 28/11/2018 0 Yorumlar

Halı Yıkama da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halı yıkamacılık, ağır zor ve yoğun emek gerektiren zahmetli bir iş koludur. Bir halıyı temizlemek, bir elbise temizlemekten veya herhangi bir tekstil yıkama ya da temizliğinden çok daha zordur. Bunun nedeni ise halının diğer tekstil ürünleri gibi sabit ve düz bir yüzeye sahip olmamasıdır. Sık dokunan ve binlerce ilmeği olan halıların; hav arası denilen dipleri ortamda bulunan kir ve tozu bu diplerde tutarlar. Dolayısıyla yıkama esnasında halı zamanla hav arasına inen bu kirleri, yüzeye çıkarmak pek kolay bir iş değildir. Hav arasındaki bu kirleri yüzeye çıkardıktan sonrada ortamdan uzaklaştırmak gerekir. İşte bu noktada devreye doğru halı yıkama teknikleri, doğru halı şampuanı ve doğru halı temizleme ekipmanları girerse, bu zorlu yıkama süreci başarı ile yönetilebilir.

Halı yıkama işinde kabul edilebilir ve başarılı bir firma olarak değerlendirilebilmek için, genel kabul görmüş bazı temel esanslara dikkat etmek gerekir. Peki nedir bu doğrular;

  1. Kaliteli ve halı yıkama işine uygun halı yıkama şampuanı tercih edilmelidir. Yukarıda da anlatıldığı gibi etkin kimyasal yapısına sahip  Zibarte Halı Şampuanı sizin için en doğru seçim olacaktır.
  2. Muhakkak  suretle iyi fırçalama yapılmalı, gerekirse defalarca yapılmalı veya makineye yaptırılmalı, sert örülmüş, lekeler üzerinde etkili olabilecek fırçalar kullanılmalıdır. Her şeyin bir ömrü olduğu gibi uygun zaman dilimlerinde fırçalar kontrol edilip fırça örgü yapısında bozulma olduğu tespit edildikçe yenisi ile değiştirilmelidir.
  3. Halı yıkama işleminde en önemli tekniklerden biri gelberi yapılmasıdır.İyi bir gelberi ile  hav arasından yüzeye çıkan kirler ötelenmeli, havlar uzaklaştırılmalıdır.
  4. Muhakkak suretle yıkanan halılar sıkılmalıdır.
  5. El dokuma ve yün halı gibi hassas yapıya sahip halılar  tek tek yıkanmalı onlara özgü bir prosesle yıkama işlemi yapılmalıdır.  (Hızlı yıka-hızlı durula-hızlı sıkma prosesi ile)
  6. Askılardan toplanan yıkanmış halılar toplama esnasındaki kalite ve leke kontrolüne tabi tutulmalı paketlemeden önce muhakkak bir ön kontrol işlemi yapılmalıdır.

Anlatılan bu temel kriterlere uyulmasıhalı yıkama da mükemmel sonuca ulaşmanın en doğru yolu olacaktır.

 

 

 

Yorum Yaz